SİYASAL İLETİŞİMDE YENİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN KULLANIMI: BARIŞ PINARI HAREKÂTI SÜRECİNDE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TWİTTER PAYLAŞIMLARI

Author :  

Year-Number: 2022-LVI
Yayımlanma Tarihi: 2022-02-25 00:26:53.0
Language : Türkçe
Konu : İletişim Çalışmaları
Number of pages: 633-657
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Gelişen yeni iletişim teknolojileri, alternatif iletişim mecraları oluşturarak, sosyal yaşamı etkilediği gibi siyasal yaşamı da etkilemektedir. Sosyal paylaşım ağları siyasal iletişim sürecinde önemli bir araç haline gelirken, siyasal aktörler de hedef kitleye ulaşmak için bu platformları daha etkin bir biçimde kullanmaya başlamıştır. Siyasal aktörler kendilerini ifade ettikleri bu mecralarda kamuoyu oluşturmak, gündemi belirlemek, mesajlarını daha fazla kitleye ulaştırmak ve hedef kitlesini genişletmek amacıyla sosyal paylaşım ağlarından biri olan Twitter’ı yoğun olarak tercih etmektedirler. Bu tercihte Twitter’ın hızlı, kullanımı kolay ve etkileşime izin veren yapısı ile sunduğu karmaşık olmayan kullanıcı arayüzü etkili olmaktadır. Çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 9-16 Ekim 2019 Barış Pınarı Harekâtı sürecinde resmi Twitter hesabından paylaşılan tweetler, içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Barış Pınarı Harekâtı sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter’ı bilgilendirme ve kamuoyu oluşturma amaçlı, aktif bir şekilde kullandığı sonucuna varılmıştır.

Keywords

Abstract

Developing new communication technologies affect social life as well as political life by creating alternative communication channels. While social networks have become an important tool in the political communication process, political actors have started to use these platforms more effectively to reach the target audience. Political actors intensely prefer Twitter, one of the social networks, in order to create public opinion, set the agenda, deliver their messages to more audiences and expand their target audience in these channels where they express themselves. In this preference, Twitter's fast, easy-to-use, interactive structure and uncomplicated user interface are effective. In the study, the tweets shared from the official Twitter account of the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdoğan during the 9-16 October 2019 Peace Spring Operation were analyzed by content analysis method. It was concluded that President Recep Tayyip Erdoğan actively used Twitter for the purpose of informing and creating public opinion during the Peace Spring Operation.

Keywords


                                                                                                    
 • Article Statistics